Pump ve Dump Nedir Nasıl Yapılır

Son günlerde adını Coin dünyasından sıkça duyduğumuz Pump Dump olaylarına değineceğim.Pump nedir? ,Dump Nedir? Telegram ve Discord Ünlü Pump Gruplarını sizler için katılma linki vereceğim.

 

PUMP NEDİR NASIL YAPILIR?

Kripto para borsalarında bir yada birden fazla kişi topluluğun elinde ki güçlü sermaye ile belirlediği bir kripto para birimine para yatırarak oranını yükseltmesi, ve gruplarında bulunan diğer yatırımcı arkadaşlarınında yükselmeyi görerek belirledikleri para birimine yatırım yaparak oranını yükseltmek. Gruplarda ki çoğunluk bir kripto paraya yatırım yaptığından dolayı, bilgisayar başında coin borsasını takip eden diğer kişilerin bu kripto para biriminde ki yükselişi farketmesi ile yatırımlarını o yöne çekme istekleri artıyor. Bu süreden sonra ilk yatırımı başlatan grup üyeleri oranının yükselmesi ile ulaştıkları 2 kat veya daha yukarı oranlarda anında aldıklarını coine satış emri uygulayıp satıyorlar.Bu olay sonrasında yatırımlarını saniyeler içinde iki veya daha fazla aktlara ulaştırıp satıyorlar.Bu olaya Pump adı veriliyor türkler kendi aralarında Coin Pompalanması da diyorlar.

 

DUMP NEDİR NASIL YAPILIR?

Kripto para borsasında kişi veya grupların kendi aralarında belirlemiş olduğu para biriminin o an olan kur fiyatının kat kat altında ki seviyelerden alış emirleri girerek o coinin fiyatını taban fiyata çekip elinde tuttukları diğer sermayeler ile alım gerçekleştirme işlemidir.

 

Peki pump ve dump olayını nasıl yapıyorlar herkesin sorduğu en önemli soru bu.Öncelikle söylemem gerekirse kripto borsaları yapılan bu suni yükselmeye bi yandan önlem almaya çabalıyor.Günümüzde çok güçlü Pump grupları ve binlerce üyesi olduğu için suni yükselmeye daha sonradan katılan grup üyeleri bu oranı daha çok katlıyor ve bu yöndende borsanın yapacak birşeyi kalmıyor çünkü saniyeler içinde grup içi haberleşme yöntemi ile paralarını katlamayı başarıyorlar. Bu borsada bulunan küçük yatırımcıları çok etkiliyor diyorki burada böyle şeyler dönüyor ve ben bu borsada tekrardan işlem yapmam kaybediyorum diyebiliyor ve bu borsayı sarsıyor. Ama gün geçtikçe sadece bu iş için birleştirilen dünya genelinde 40 bin üyeye sahip telegram ve dicord Pump grupları mevcut.

Yorum yapın