WWDC 2017 Neler Tanıtılacak iOS 11 de beklenen özellikler

Merakla beklenen Apple’ın yazılımsal gelişmelerini dünyaya duyurduğu WWDC17 için artık saatler kaldı. Her sene yazılımsal gelişmelerini ve bazı yıllarda ise yeni ipad ve birkaç ürünün tanıtımını yapıldığı WWDC17 de bu sene bizi hangi yenilikler bekliyor detaylara birlikte göz atalım.

Apple’ın her sene geleneksek olan WWDC etkinliğine saatler kaldı. 5 Haziran’da San Jose McEnery Kongre Merkezi‘nde gerçekleşecek olan WWDC17 etkinliğinde yazılım güncellemelerinin tanıtılması ve yeni bir çok üründe donanımsal güncellemeler yapması bekleniyor.

Her sene yeni güncelleme ile gelen iOS güncellemesi klasik olarak iOS 11 olarak adlandırılması bekleniyor. iOS 11 de kullanıcıların beklentileri oldukça yüksek bakalım bu sene iOS 11 de kullanıcılar hangi özellikler bekliyor ve tabiki iOS 11 güncellemesi hangi telefonlara uyumlu olacağıda bir diğer muamma.

iOS 11

5 haziran tarihinde San Jose McEnery Kongre Merkezi‘nde tanıtılacak olan iOS 11 de ne gibi yenilikler olacağı ve nelerin geliştirileceği herkesin merak konusu. Bence iOS 11 etkinliğin odak noktası. Eylül ayında çıkacak olan iPhone7s, iPhone 7s Plus ve bir takım söylentilere göre onuncu yılı dolayısı ile piyasaya çıkarılması beklenen iPhone 8‘de direkt olarak yükle gelecek olan bu yeni güncellemede neler olacak hep birlikte canlı yayında yarın göreceğiz.

iOS 10’un betalarından yola çıkarak Apple’ın karanlık modunu iOS 11 ile kullanıcılara sunacağı iddialar arasında. Bu güncellemede bir çok iPhone kısayolları ve en önemlisi Etkinlikte iOS 11 iMessage, FaceTime ve Siri odaklı güncellemelerin ağırlıklı olacağını düşünüyorum. Umarım FaceTime Konferans yani FaceTime Gurup Konuşma eklenir…

macOS 101.13

WWDC17 de dört göz ile beklenen bir diğer özellikte Mac kullanıcılarına gelecek. macOS sürümü olarak adlandırılan yeni güncellemenin adını sadece tahminler ve çıkan haberlerden duyduklarımız kadarı ile fikir yürütebiliyoruz. Apple bu senede geçtiğimiz sezonda ki sürümü Sierra gibi California da bulunan yerlerden birinin ismini kullanabilir.

macOS’a ne gibi özellikler geleceği şuanda sadece tahminler ile bir kaç özellik ortaya atıldı ama dediğim gibi hiç bir ipucu malesef yok. Geçtiğimiz sezon Sierra ile gelen özellikler arasında Apple iOS’dan macOS entegrasyon yani birlikte çalışabilecek uygulama ağırlık vermiş ve güncellemesini ona göre yapmıştı bu sezonda Apple cihazlarının birlikte kullanabileceği iOS ile kolay kullanım sağlayacak şekilde entegrasyona açık uygulamlar üzerinde çalışması bekleniyor.

watchOS 4 ve tvOS 11

iOs ve macOS dışında Apple’ın diğer ürünleri olan Apple TV ve Apple Watch için yazılım güncellemesi yapacağı WWDC17 etkinliğinde bekleniyor. Apple Watch güncellemesinde geçtiğimiz sezonda ki gibi sağlık uygulamaları üzerine olması beklenirken bu yıl tanıtılması beklenen glikoz izleme ve uyku izleme aksesuarları için uygulama tanıtılması beklenmektedir.

Donanımsal Değişim ve Yeni Ürünler

Geçtiğimiz aylarda yapılan etkinlikte 12.9 inçlik iPad Pro ve 10.5 inçlik çerçevesiz iPad Pro‘nun tanıtılmasını beklerken tedarikçi şirketler sorunu ile tanıtım gecikmiş ve yetişmemişti. Apple WWDC17de yeni iPad e yer verebilir gibi gözüküyor.

Bir diğer iddia’da Yeni MacBook Modelleri başarılı tahminleri ile bilinen Bloomberg yazarı Mark Gurman’ın açıklamalarına ve tahminlerine göre yeni MacBook Pro modellerini de bu etkinlikte tanıtacak. Mark Gurman yeni MacBook Pro’ların Intel’in en son çıkarılan işlemcisi olan Kaby Lake ile kullanıcılara sunulması beklenirken, Apple’ın bir diğer üyesi olan masaüstü bilgisayarı olan iMac‘in yeni modeli de görücüye çıkabilir.

Apple’ın Siri tabanlı bir hoparlör’ü kullanıcılarına sunması uzun süredir konuşulan konular arasındaydı. Hoparlör’ün WWDC17 etkinliğinde tanıtılması planlansada KGI analisti Kuo’ya göre hoparlör yıl sonuna kadar kullanıcılar ile buluşacak.

WWDC17 diğer değişle WWDC 2017 5 Haziran Pazartesi günü Türkiye saati ile 20.00 da başlayacak canlı yayını sizlerde canlı olarak izleyebilirsiniz. Tüm detayları wwdc17 yeniliklerini gelecek yazılarda bulabilirsiniz. wwdc17 canlı izlemek için apple resmi sayfasından takip ediniz.

Yorum yapın