iOS 13 Yenilikleri ve Tüm Özellikleri

Heyecan ile beklenen iOS 13 geçtiğimiz akşam WWDC 2019 etkinliğinde tüm dünyaya tanıtıldı. Etkinlikte pek çok yeni cihaz ve ios 13 ile ilgili genel özellikleri apple kullanıcılarını heyecanlandırdı.

iPhone ve iPad kullanıcılarının sabırsızlık ile beklediği dark mode karanlık mod nihayet kullanıcılara sunuluyor.

iOS 13 özellikleri

Tüm kullanıcıların merakla beklediği geçtiğimiz OSX güncellemesinde Mac modellere gelen karanlık mod iOS 13 ile birlikte artık iPhone, iPad ve iPad Touch cihazlarına geldi. Dark mode Apple’ın iOS ile birlikte gelen tüm uygulamaları ile sorunsuz sekilde çalışmakta.Fotoğraflar Takvim uygulamaları dahil olmak üzere müzik uygulamasında şarkı sözleri bile dark mode aktif olması ile şarkı sözleri beyaz renge bürünüyor.

iOS 13 ile birlikte yüz yanıma Face ID %30 daha hızlandığını söyledirler. Uygulamaların ve güncellemelerin boyutları %50 oranında tasarruf sağlandığı belirtildi.

Haritalar  uygulaması sokak görünümü ile yenilendi

Apple haritalar uygulaması binlerce araba ve uçağın yardımları ile geliştirilerek kullanıcılara muhteşem bir deneyim sunuyor. Google Maps’de olduğu gibi sokaklarda gezmek mümkün hale geldi. 2019 son çeyreğinde öncelik ile ABD’de kullanıma sunulacak olan haritaların sokak görüntüleri diğer ülkelerde ve dünya’da yayılması zaman alacak gibi gözüküyor.

Fotoğraflara Daha Kapsamlı Düzenleme Seçenekleri

Kullanıcılar porte fotoğrafları daha gelişmiş kapsamlı bir şekilde düzenleyebilecek. Işığın daha uzak veya yakın hale gelmesini sağlayabilir, tek bir dokunuş ile fotoğrafların ilk halini ve editlendikten sonraki halini karşılaştırabiliyoruz.

AirPods size gelen mesajları okuyor

iOS 13 ile birlikte AirPods kullanıcılarına güzel bir yenilik geldi. Siri size gelen mesajları sizin yerinize okuyor dilerseniz ise kulaklık üzerinden yanıtlama imkanı sunuyor.

Müzik Paylaşımı

Apple kullanıcılarından daha önceki güncellemelerde beklediği müzik paylaşma özelliği ise yeni güncelleme ile geldi. AirPods ile müzik paylaşımı problemi giderildi. Dinlediğiniz müziği paylaşmak için kulaklık verme devri kapandı sadece telefonlarınızı birbirine dokundurarak aynı müziği dinleyebileceksiniz.HomePod’a Handoff desteği kazandıran Apple bu sayede iPhone’da çalan bir müziğin doğrudan hoparlörden devam etmesine imkan tanıyor.

Bunların dışında bir çok yenilik daha var,

Notlarda yenilikler, Gizlilik, Yeni memojiler ve daha fazlası…

iOS 13 Nasıl Yüklenir? 

iOS 13 Hangi Cihazlar Destekliyor?

 

Yorum yapın