WWDC 2020 Neler Tanıtıldı?

Apple firması tarafından her yıl düzenli olarak yapılan bir etkinlik olan WWDC, bu yıl coronavirüs salgınına karşı önlemler neticesinde online olarak düzenlendi. Tüm Apple cihaz sahiplerini ve teknoloji severleri ilgilendiren birçok konuya yer verilen ve yeni güncelleştirmelerin tanıtıldığı WWDC 2020‘de bu yıl oldukça konuşulacak yenilikler yer aldı.

iOS 14 ve iPadOS 14

Apple tarafından üretilen telefon ve tablet cihazları için getirilen 14. sürüm güncelleştirmesi, bu yıl düzenlenen etkinlikle beraber tanıtıldı. Birçok etkileyici çözüm ve tasarım yeniliğinin sunulduğu sürüm güncelleştirmesi tanıtımında öne çıkan widget, scribble gibi özellikler yer alırken, aynı zamanda hayat kolaylaştıran birçok yeniliğe de öncelik verildi.

Apple CarKey

WWDC etkinliği sırasında tanıtılan bir diğer özellik olan Apple CarKey, günün en önemli özellikleri arasında yer aldı. Şu anda yalnızca BMW 5 serisi ile kullanılan ancak ileri ki yıllarda tüm araçlara entegre olması planlanan özellik sayesinde, artık Apple telefonlar NFC özelliğini kullanarak araç kilitlerini açabilmenize imkan tanıyacak.

macOS Big Sur

Apple şirketinin ürettiği bilgisayarların işletim sistemi olan macOS, bu etkinlikle beraber yeni dev bir işletim güncellemesine giriyor. Yıllar içerisinde birçok defa iOS ve iPadOS tasarımı ile benzerlik gösteren macOS, ”Big Sur” yazılım güncellemesi ile birlikte artık kilitleme, gruplama ve farklı araç çubukları özelliği gibi birçok avantajı kullanıcılarına sunabilecek.

WatchOS 7 ile Uyku Takibi

Apple Watch isimli ve dünya genelinde büyük talep gören saatler, alacağı WatchOS 7 güncellemesi ile birlikte uyku takibi özelliğine de sahip olacak. Derin uyku, yüzey uyku ve uyku sırasında öğrenilebilecek bir takım detaylara ulaşılabilecek uyku takibi özelliği, WatchOS 7 ile beraber tüm Apple Watch cihazlara getirilecek.

Yorum yapın