Facebok virüsleri ile kullanıcıların başı dertte

Facebook kullanıcıları bir süredir yaygın olan virüsler ile başı dertte. İnsanları kandırarak uygulamalara girdirip karşı tarafın profilindeki tüm izinlere sahip olur onlar adına paylaşım, beğenme yaptırarak profili ele geçiriyor.

Facebook uygulamasına girdirilen veya belli başlı virüsleri şu şekilde sıraladım sizde bu tuzaklara düşmeyin profilinizi güvenliliğini koruyun.
1- İzleyin günlerdir uğraş veriyorum
Bu virüs Facebook üzerinden arkadaşlarınızı etiketleyip “izleyin günlerdir uğraş veriyorum” adında bir paylaşım yayınlıyor. Bu paylaşımın sizin yaptığınıza inanıp tıklayan arkadaşlarınız aslında bir virüs olan bu uygulamanın tuzağına düşüyor. Uygulama sizin Facebook hesabınızı ele geçiriyor ve aynı paylaşımları sizden de yapıyor. Bu virüsün hesabınızı ne amaçla kullandığı ise meçhul bu tür virüsler genellikle hesapları bir havuzda toplayarak şirketlere yada bireysel kullanıcılara beğeni, paylaşım yada tıklama olarak satıyor.

2-Kanka bu sen misin?
Bu virüs Facebook da bir önceki virüs gibi bütün arkadaşlarınızı etiketlemiyor. Arkadaşlarınızı tek tek ayrı paylaşımlarda etiketleyerek daha inandırıcı olmaya çalışıyor. Herhangi bir arkadaşınızı virüs linkinde bir fotoğrafla etiketliyor ve kullanıcıların tuzağa düşmesini bekliyor.

3- Şu rezilliğe bakın!
Bu virüs sizin adınıza paylaşım yapmak yerine kişi listenizde bulunanlara mesaj yoluyla bir sahte haber linki gönderiyor. Haberin başlığı ise “şu rezilliğe bakın!” haberin başlığına aldanıp tıklayan kullanıcılar virüsün ağına düşmüş oluyor.

4-Duvarıma bakar mısın?
Bu virüs hesabını ele geçirdiği kullanıcılar aracılığı ile kişilere mesaj yolluyor mesajın içeriği “Duvarıma bakar mısın ” şeklinde gönderilen linkteki site ise sahte bir Facebook sitesi linkin gittiği siteye dikkat etmeyen kullanıcılar virüse bulaşmış oluyor.

Temizleme yolları
Öncelikle kaynağını bilmediğiniz uygulamalara izin vermeyin. Virüse bulaştıktan sonra şifrenizi değiştirmek sizi kurtarmayacaktır maalesef çünkü bu tarz virüsler sadece Facebook hesabınıza değil bilgisayarınıza da bulaşıyor. Temizlemek için aşağıdaki virüs programlarını kullanabilirsiniz.
Adw Cleaner
Kaspersky Lab

Bu iki virüs programı ile virüslerin %90’ından kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın